Spojit se s námi

Jak vlastně vydělávají peníze VPN služby, které jsou dostupné zdarma?

vpn zadarmo

Jak vlastně vydělávají peníze VPN služby, které jsou dostupné zdarma?

Nic není zadarmo. To platí iu poskytovatelů VPN služeb. Nikdo totiž nic nedělá jen pro dobrý pocit, zvláště pokud jde finančně náročnou službu. Dobře si pamatujte, je-li něco zadarmo, tak jste pravděpodobně produktem vy sám. Z čeho ale pak tito poskytovatelé vydělávají, pokud si za své služby neptají předplatné? Na informaci upozornil web makeuseof.com.

Reklamy

Podobně jako u většiny aplikací, které jsou v App Store či Obchodě Play zdarma, tak i neplacené služby VPN vydělávají peníze z reklam. Ty umí být samozřejmě otravné, protože se umí zobrazit v jakýkoli moment. V mnoha případech jde také o reklamy, které nelze přeskočit. Vy tak můžete strávit kopec času pouhým sledováním reklam. I to je daň za bezplatnou službu.

Online aktivita

Údaje o online aktivitě jsou pro různé firmy neuvěřitelně cenné. VPN služby mají k těmto údajům přímo exkluzivní přístup, protože zprostředkovávají kompletní komunikaci mezi vámi a serverem, který chcete navštívit. Tyto údaje jsou následně využity zejména k přizpůsobení reklam, o kterých jsme hovořili výše.

Podobné údaje jsou uchovávány v souborech Cookies. Tyto soubory jsou na většině stránek a sleduje se jimi vaše online aktivita. I tyto údaje jsou mimořádně cenné a prakticky jimi platíte za danou službu.

Bezplatné služby VPN umí také využít nejen znalosti ohledně vaší online aktivity, ale i to, z jakého zařízení a odkud se na stránky přihlašujete. Proto si tyto platby pomocí vlastních údajů nemusíte ihned uvědomit, ale ve skutečnosti možná platíte více, než v případě placené služby.

Jen pro zajímavost, nedávný průzkum odhalil, že téměř 40% bezplatných VPN služeb nějakým způsobem zpracovává údaje o uživatelích. Může jít například o prodej údajů o aktivitě uživatele třetím stranám. Jinými slovy, při používané bezplatných VPN často ztrácí smysl, abychom používali tento typ služby.

Možnost upgradu

Mnohé služby, které jsou zdarma, využívají takzvaného modelu freemium aplikace. Ta je dostupná zdarma, ale s mimořádně osekanými možnostmi. Může jít například o omezení rychlosti přenosu či objemu dat, který můžete přenést. Většina služeb ale nabízí také placené možnosti předplatného. Ty se vám odemknou pouze v případě, že si zaplatíte upgrade na vyšší verzi. Jedná se většinou o odstranění reklam nebo možnost připojení se na větší počet serverů, které v základní verzi dostupné nejsou.

Zdroj: pixabay

Předávání údajů

Pokud nebereme v úvahu vysloveně podvodné služby, tak mnoho poskytovatelů umí zpeněžit i vaše přihlašovací údaje, konkrétně vaši e-mailovou adresu. O takový údaj je zájem zejména mezi podvodníky, kteří na dané adresy zasílají různé phishingové zprávy s cílem oklamání uživatele.

Stojí ten risk za to?

Nevýhody VPN služeb, které jsou dostupné zdarma jsou jasné, ale to neznamená, že se nemohou vyskytnout iu těch placených. Před používáním jakékoli VPN služby si určitě přečtěte recenze, případně odpovědi na různých internetových fórech.

Mimochodem, důvěryhodné VPN služby dnes stojí jen pár € měsíčně. Mluvíme o 2-4 €, což je cena jedné bagety s minerálkou. Na některých věcech se prostě nevyplatí šetřit.

Pokračovat ve čtení
Mohlo by se vám také líbit...
Klikněte pro komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni Login

Zanechte odpověď

Zrušit odpověď na komentář

Více v

Populární články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahoru