Spojit se s námi

Co obnáší školení IT bezpečnosti a jak pomůže ochránit vaši firmu?

skolenie

Bezpečnost

Co obnáší školení IT bezpečnosti a jak pomůže ochránit vaši firmu?

Doba se mění, kybernetických útoků stále přibývá a jsou den ode dne sofistikovanější. Srůstem počtu hrozeb, jako jsou viry, ransomware, phishingové útoky či další propracované metody útoků, je nezbytné, aby vaši zaměstnanci pravidelně podstupovali IT školení ohledně kyberbezpečnosti. Co takové školení zahrnuje a co se vaši zaměstnanci naučí?

Jaký má význam IT školení bezpečnosti?

Příčinou 95 % případů narušení kybernetické bezpečnosti je lidská chyba. Zaměstnanci pracující v rychlém tempu snáze přehlédnou drobné nesrovnalosti a podlehnou phisingovému útoku nebo omylem stáhnou zavirovaný soubor. Zvláště ráno či večer, kdy jsou unavení, může být jejich pozornost roztříštěná. Proto je nezbytné, aby věděli, jaké ukazatele svědčí o možném útoku, dokázali se na ně zaměřit a útoku se tak vyvarovat.

Primárním cílem školení IT bezpečnosti je tedy vybavit zaměstnance potřebnými znalostmi, aby efektivně rozpoznávali a reagovali na potenciální kybernetické hrozby. V dnešní době by toto školení mělo být nezbytnou součástí firemní kultury, protože zabezpečení dat a ochrana osobních údajů je pro fungování a důvěryhodnost společnosti naprosto zásadní.

Tip: Sledujte aktuální vypsané dotace na školení zaměstnanců (nejčastěji od Ministerstva práce a sociální věci, ale i od jiných orgánů a institucí), které vaší firmě pomohou školení IT bezpečnosti zafinancovat.

Obsah školení zaměstnanců o kyberbezpečnosti

Pochopitelně se liší firmu od firmy, od které si školení objednáte, i podle úrovně pokročilosti znalostí vašich zaměstnanců. Školení vám můžou školící firmy uzpůsobit na míru a směřovat ho klidně i jako školení vedoucích zaměstnanců. Základní IT školení kyberbezpečnosti by ale určitě mělo zahrnovat:

Základy kyberbezpečnosti

Jako jsou bezpečnostní politiky a postupy, kdy se zaměstnanci naučí, jaké má firma bezpečnostní zásady – správné heslo nebo pravidla pro používání firemních zařízení. Dále seznámení se základními principy zabezpečení jako jsou různá zobrazovací oprávnění, šifrování dat nebo bezpečné ukládání a zálohování informací.

Identifikace hrozeb a reakce na ně

Ve studii 2021 State of the Phish od spol. Proofpoint 80 % společností uvedlo, že školení zaměstnanců zaměřené na zvyšování povědomí o kybernetických hrozbách snižuje náchylnost k phishingu. Ten je totiž spolu se sociálním inženýrstvím u útočníků velmi oblíbený. Zaměstnanci by se tedy měli naučit, jak rozpoznat phishingové e-maily, nebezpečné odkazy a jiné formy hrozeb, jejichž prostřednictvím útočníci získávají citlivé informace.

Seznámit by se měli i s malwarem a ransomwarem s důrazem na prevenci, rozpoznání a reakci na na software navržený k poškození nebo získání neoprávněného přístupu do firemního systému, či dokonce vydírání.

Bezpečné chování na internetu

Školení pro zaměstnance by mělo obsáhnout i jak bezpečně používat internet, včetně důležitosti aktualizací softwarů a opatrnosti při stahování souborů (zvláště z neověřených zdrojů) nebo otevírání příloh. Opět používání silných hesel a ideálně i dvoufázového ověření.

Patří sem i bezpečné používání sociálních sítí. To zahrnuje nastavení soukromých účtů, aby osobní informace nebyly veřejně přístupné nebo opatrnost při sdílení jakýchkoliv informací, které by mohly být zneužity.

Fyzická bezpečnost a bezpečnost sítí

Školení obvykle pokrývá i základy bezpečného nastavení sítí, včetně použití firewallů, antivirových programů a dalších bezpečnostních technologií. Zahrnuje i fyzickou bezpečnost, např. ochranu zařízení, jako jsou počítače, servery a mobilní zařízení proti neoprávněnému přístupu.

Provádění IT školení

Školení byste měli provádět pravidelně, aby zaměstnanci dokázali držet krok s nejnovějšími trendy v kyberútocích. Školitelé by také měli poskytnout přehledné materiály se všemi důležitými informacemi, ke kterým se zaměstnanci můžou podle potřeby vrátit. Málokdo si na školení zapamatuje úplně vše a přehledná příručka jim usnadní jednání v případě útoku.

Tip: Kromě školení by také firmy neměly zapomínat na bezpečnostní audity a testy, které pomáhají zajistit, že je firemní zabezpečení dostatečné a aktuální.

Můžete zaměstnancům doporučit i odebírání newsletterů od IT firem, které se věnují kyberbezpečnosti a sdílí aktuální informace o nových hrozbách, nebo sledování YT kanálů jako Jirka vysvětluje věci, kde o trendech v útocích pravidelně informuje.

Pokračovat ve čtení
Mohlo by se vám také líbit...

Více v Bezpečnost

Populární články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahoru