Spojit se s námi

Shadowsocks nebo VPN: Které byste měli v online světě používat?

shadowsocks vs vpn

Bezpečnost

Shadowsocks nebo VPN: Které byste měli v online světě používat?

Není žádným tajemstvím, že v každé zemi probíhá na internetu jistá forma cenzury. U nás se umíte setkat s nedostupným videem na YouTube, ale například v takové Číně je cenzura na mnohem vyšší úrovni a je tam blokováno množství stránek. Ať už v Číně nebo iu nás se ale najdou různé možnosti k obejití takové bariéry. Nabízí se k tomu několik řešení, ale těmi nejlepšími jsou služby VPN a program Shadowsocks. Dnes se podíváme na to, který z nich se vám na internetu hodí nejvíc. Na informaci upozornil web howtogeek.com.

Co využití proxy?

Při vytváření překážek v připojení uživatele se přihlíží k jeho IP adrese. Podle toho umí síť určit, odkud se uživatel na web připojuje. Proto je třeba najít způsob, jak se na web připojit s jinou IP adresou. Připojení se na web prostřednictvím jiné IP adresy umí v mnoha vyvolat pocit, že se jedná o popis připojení přes proxy. Ty totiž umožňují přesměrovat tok vaší komunikace s webem přes jinou zemi. Vy se tak pomocí proxy umíte přemístit téměř kamkoli. Proč ale proxy není tím správným řešením?

Jde o to, že proxy nijak dané spojení nešifrují a poskytují kompletní informace io původním připojení. Weby se naučily takové připojení rozpoznat, a proto v mnoha případech ani účinné není. V zemích, kde je obcházení cenzury zakázáno vám dokonce umí takové připojení pěkně zavařit.

Shadowsocks

Připojení přes program Shadowsocks je velmi podobné připojení pomocí proxy. Shadowsocks ale posouvá toto připojení na o něco vyšší úroveň. Jedná se totiž o vylepšený protokol, jehož hlavní výsada je šifrování komunikace.

Program Shadowsocks byl vyvinut v Číně programátorem s přezdívkou clowwindy a cílem bylo samozřejmě obídání velké čínské cenzury. Ve své zemi měl ale daný programátor za svůj projekt značné problémy, proto musel program zanechat. Tento projekt ale pokračuje nadále. Což je také jeho výhodou je fakt, že jde o open-source program, čili nic neskrývá a každý může nahlédnout do jeho nitra. Nevýhodou může být ale například poněkud těžší prvotní nastavení, zejména pro nezkušeného uživatele,

VPN

Služby VPN jsou čtenářům našeho webu dobře známé. Také umí zajistit připojení na web tak, aby se zdálo, že se uživatel připojuje z jiné země. K tomu ale poskytovatelé VPN služeb využívají svých serverů a celé připojení jde přes takzvaný VPN tunel, ve kterém je opravdu náročné, ba přímo až nemožné připojení rozpoznat. Proto jsou VPN co se týče bezpečnosti na mnohem vyšší úrovni. Zároveň jsou tyto služby mnohem jednodušší na používání, což je pro nezkušené uživatele často rozhodující. Kromě toho nabízejí poskytovatelé VPN služeb řadu jiných výhod a proto jsou dnes i více rozšířené a populárnější.

Zdroj: Pixabay.com (FotoArt-Treu)

Shadowsocks nebo VPN?

Výhody a nevýhody jednotlivých možností si musí zvážit každý sám. Základním faktem při porovnání těchto služeb je to, že služby VPN jsou na internetu snáze rozpoznatelné, ale jejich prolomení je velmi složité, zatímco u Shadowsocks je detekování náročné, ale prolomení připojení jde jednodušší. Při výběru jistě zaváží i cena. Program Shadowsocks je totiž zdarma, ale jeho individuální nastavení může být pro někoho složitější. Za VPN služby se samozřejmě ve většině případů platí, ale jsou jednodušší na používání. Také u nich často máte řadu jiných výhod a funkcionalit v závislosti na poskytovateli. Proto se určitě vyplatí vyzkoušet obě možnosti a následně se rozhodnout pro alternativu, která vám vyhovuje víc.

Klikněte pro komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni Login

Zanechte odpověď

Zrušit odpověď na komentář

Více v Bezpečnost

Populární články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahoru