Spojit se s námi

Umí vás VPN ochránit před útokem hackera?

VPN hacker

Bezpečnost

Umí vás VPN ochránit před útokem hackera?

Při pomyšlení na ochranu před hackerským útokem mnozí z nás přemýšlejí nad různými antivirovými programy, které škodlivému kódu zabrání v činnosti. Ale úplně na škodu nemusí být ani služby VPN. Ty totiž v internetovém prostředí fungují jako takový nárazník vůči nepříjemnostem, na které můžete narazit. Ochrání vás ale VPN před hackery? Na informaci upozornil web techradar.com.

IP adresa

Zřejmě nejdůležitější funkcionalitou VPN, která vás ochrání před útokem hackera je změna IP adresy, respektive její skrytí. Na různé internetové stránky se totiž s pomocí VPN připojujeme přes server poskytovatele dané služby a nikoli přímo z našeho počítače. To znamená, že web, na který se připojujeme, nemá přístup k naší skutečné IP adrese. Takto se k ní neumí dostat ani útočník, kterému to znemožňuje provést jisté druhy útoků.

Zdroj: pixabay

Jedná se například o útok typu Man-in-the-Middle. Při tomto útoku se hacker snaží využít slabá místa v síti a následně jako kdyby odposlouchává vaši komunikaci s webem, který navštěvujete. Získat tak umí různá citlivá data. Ale ještě populárnější je útok DDoS. Jedná se o dálkové odepření služby. Množství počítačů v jeden moment doslova zaplaví vaši síť, což ji mimořádně zpomalí, případně ji naprosto shodí.

Oblasti, kde VPN nestačí

Samotná VPN ale určitě není dokonalá a neochrání vás před každým útokem. To si dobře uvědomují i ​​útočníci, kteří se spíše zaměřují na různé metody phishingu, případně na rozesílání malwaru. Žádná služba totiž neumí zajistit, že nekliknete na škodlivý odkaz. I na to ale myslí poskytovatelé služeb VPN, kteří jako dodatkové služby poskytují různé funkcionality, které vám pomohou k vylepšení ochrany a soukromí na internetu.

Mnozí poskytovatelé poskytují balíčky bezpečnosti, které vás například chrání před navštívením rizikového webu. Tyto stránky pravidelně prověřují a zjišťují například přítomnost malwaru v souborech, které lze na dané stránce stáhnout. V případě navštívení takového webu uživatele na chvíli zastaví a na danou skutečnost ho upozorní.

Dalším užitečným nástrojem je určitě také blokování reklam, případně různých sledovacích kódů, které sledují a analyzují vaši aktivitu na internetu. I proto umí být služby VPN kromě jejich základního poslání mimořádně užitečné a umí vám zvýšit úroveň vašeho zabezpečení na internetu.

Před koupí VPN služby si proto určitě prostudujte také doplňkové funkce, které služby nabízí. Některá služba umí být sice o něco levnější, ale nemusí nabízet to, co její konkurence. Proto vám také doporučujeme číst různé recenze, které naleznete na internetu, případně názory uživatelů na internetových fórech.

Klikněte pro komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni Login

Zanechte odpověď

Zrušit odpověď na komentář

Více v Bezpečnost

Populární články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahoru