Spojit se s námi

Který VPN protokol je ten nejlepší? A co to vlastně je?

VPN_smartfon

Bezpečnost

Který VPN protokol je ten nejlepší? A co to vlastně je?

I ve světě VPN existuje několik protokolů, mezi kterými si můžeme vybrat. Protokol má totiž velký vliv na to, jak samotná služba funguje. No a mezi protokoly jsou samozřejmě jisté rozdíly. Dnes se proto podíváme na to, jaké protokoly známe a který z nich je ten nejlepší. Na informaci upozornil web howtogeek.com.

Co je VPN protokol?

Ve zkratce si ještě něco povíme ik tomu, co to vlastně takový VPN protokol je. Jedná se o soubor pravidel, která usměrňují to, jak mezi sebou zařízení v rámci sítě komunikují. Protokoly můžete vidět například při připojování se k internetu. Jedním z protokolů je totiž http, pomocí kterého komunikujete s webem, který chcete navštívit. VPN protokol je ale poněkud odlišný a slouží výhradně na VPN.

Během využívání služeb VPN ale s webem komunikujete přes server, který provozuje váš poskytovatel VPN. Taková síť VPN proto musí využívat samostatný protokol, aby uměla šifrovat danou komunikaci. Rozdíly v protokolech jsou například v počtu kroků, které potřebuje daný protokol provést. Čím méně kroků, tím je protokol rychlejší, ale dbá se samozřejmě i na zabezpečení.

OpenVPN

Tento protokol je zřejmě nejznámější a nejvíce používaný. Využívá jej totiž většina poskytovatelů služeb VPN. Nabízí totiž rychlost ale i bezpečnost bez jakýchkoli výraznějších kompromisů. OpenVPN je dokonce tak dobrý, že jej jako výchozí protokol využívají téměř všechny sítě VPN. Při výběru poskytovatele služeb VPN proto určitě doporučujeme toho, který jako výchozí protokol nabízí OpenVPN. Existují ale jisté výjimky, kdy si možná vyberete jiný protokol.

WireGuard

V roce 2021 přišel na trh nový hráč s názvem WireGuard. Jedná se o zajímavý protokol, který má potenciál minimálně ohrozit dominantní pozici výše zmíněného protokolu. WireGuard je totiž mimořádně rychlý a právě proto se ozývají hlasy, které zpochybňují právě jeho bezpečnost. No pokud je pro vás rychlost prvořadá a chcete vyzkoušet novou alternativu, tak sáhněte po WireGuard protokolu.

SSTP

Secure Socket Tunnelling Protocol pochází ze začátku 2000. let a je poměrně rychlý a také bezpečný. To, že nedosahuje taková čísla jako OpenVPN se připisuje zejména faktu, že jeho kód vlastní Microsoft. A tato společnost má za sebou různé nepříjemnosti v oblasti zabezpečení soukromí. Proto si názor o SSTP vytvořte sami.

L2TP/IPsec a IKEv2/IPsec

L2TP je protokol připojení, který je obecně spárován s bezpečnostním protokolem IPsec pro posílení šifrování. Protokol je spolehlivý, ale oproti ostatním alternativám mimořádně pomalý. V případě IKEv2 jde o přesný opak, protokol je mimořádně rychlý, ale zaostává v zabezpečení. Tyto protokoly jsou proto zajímavé spíše pro vývojáře, protože poskytují větší flexibilitu, než například v případě OpenVPN. Běžný uživatel ale rozdíl nepozná.

PPTP

Point-to-point tunneling protokol patří k těm starším. Pochází totiž ještě z konce minulého století a proto není nijak extrémně rychlý a už vůbec ne bezpečný. Z jistých důvodů jej ale někteří poskytovatelé služeb VPN stále nabízejí. Na takové nabídky si proto dejte pozor.

Proprietární protokoly

Na konec se podíváme na protokoly, které si vytvořili samotní poskytovatelé VPN služeb. Jde spíše o testovací VPN, které ale mohou být pro jistou skupinu lidí zajímavé. Mezi takové protokoly patří například Hydra, kterou vyvinula společnost Hotspot Schield. Jedná se o perfektní příklad zvýšení rychlosti na úkor bezpečnosti. Protokol totiž využívá pouze 128bitové šifrování místo klasického 256bitového.

Společnost NordVPN chtěla mít také svůj vlastní protokol, ale nechtělo se jí začínat od nuly. Proto upravila protokol WireGuard, čímž vznikl protokol NordLynx. Samotný protokol je mimořádně rychlý a jeho bezpečnost je také na poměrně vysoké úrovni.

No a v neposlední řadě zde máme protokol Lightway, který vytvořila společnost ExpressVPN. Podobně jako NordLynx, i Lightway je mimořádně rychlý a bezpečný protokol, který stojí za vyzkoušení.

Ať už půjdete do ověřené klasiky v podobě OpenVPN, nebo vyzkoušíte jeden z novějších protokolů, tak věříme, že vám služby VPN poskytnou mnohem lepší bezpečnost v online světě. Určitě si také prohlédněte největší výhody, které VPN služby umí nabídnout.

Klikněte pro komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni Login

Zanechte odpověď

Zrušit odpověď na komentář

Více v Bezpečnost

Populární články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahoru