Spojit se s námi

Co je VPN? A jak se používá?

Co-je-to-VPN

VPN

Co je VPN? A jak se používá?

VPN technologie je stále frekventovanější pojem. Důvodem jsou přibývající kybernetické útoky na internetu, úniky osobních údajů či zneužívání osobních údajů. VPN je zkratkou od Virtual Private Network, tedy privátní virtuální síť. Úkolem této technologie je zvýšit anonymitu na internetu. Jak ale funguje a co je to VPN? To se vám pokusíme přiblížit níže.

Jak funguje VPN?

Vždy když komunikujeme na internetu se stránkou či onou online službou, tak tato komunikace probíhá prostřednictvím IP adresy. Pro ty, kteří nevědí, tak IP adresa je identifikátor každého uživatele připojeného k internetu. Pomocí tohoto údaje umíte vystopovat kde se nachází zařízení, přes které jste připojeni k internetu. Pro lepší ilustraci si představte, že IP adresa je vaše telefonní číslo a internetová stránka má rovněž IP adresu, na kterou voláte. Přejděme ale teď k tomu, co dělá VPN. Ve své podstatě VPN služby vytvářejí jakýsi most mezi vámi a serverem, ke kterému se připojujete. Celá komunikace je směrována přes server (nebo více serverů) třetí strany. Znamená to, že když například otevřete stránku, tak nekontaktujete přímo server, na které je webová stránka uložena, ale svůj požadavek pošlete přes prostředníka, tedy server třetí strany. Díky tomu, pokud dochází například ke sledování vaší aktivity na internetu, tak hacker, provozovatel internetu a podobně, reálně nevidí, co děláte.

Jsou VPN služby bezpečné?

Ne každá VPN služba je stejnou. To je třeba si pamatovat. Důvodem je, že každá VPN služba využívá jiné šifrovací protokoly, nemusí mít v požadující míře zabezpečené servery a podobně. Častým nedostatkem některých (zejména bezplatných) VPN je, že omezují rychlost připojení či objem dat, které může uživatel přes službu přenést. Jinými slovy, tak jako při výběru auta se díváme po vlastnostech vozidla, tak rovněž je třeba sledovat i vlastnosti VPN služeb. Ty největší VPN služby, jako jsou například NordVPN, SurfsharkVPN a další, se obecně považují za bezpečné. Na druhé straně existuje řada bezplatných VPN služeb. V tomto případě je ale třeba si uvědomit, že provozování tohoto typu služby něco stojí. Jinými slovy, peníze musí vydělávat někde jinde, než je předplatné. Jeden z nedávných průzkumů ukázal, že téměř 40% bezplatných VPN služeb zneužívá data svých zákazníků nebo s nimi dále pracuje a vydělává na nich peníze.

K čemu všemu lze využít VPN?

Prvním a primárním cílem VPN služeb, je skrýt identitu uživatele. Není to ale jediný účel, za kterým můžete tuto službu využít. Určitě jste se již setkali s tím, že vám nešla otevřít stránka z důvodu, že byla blokována pro zahraniční návštěvníky. Pomocí VPN můžete změnit vaši IP adresu, aby si internetová stránka myslela, že se nachází například v sousední Slovenské republice, či v Americe a podobně. Jinými slovy, můžete si změnit IP adresu tak, aby si stránka myslela, že se připojujete k jiné z povolené země. Druhým tipem, jak lze využít VPN, je za účelem ušetření peněz při koupi různých služeb či předplatného. Například takový YouTube Premium v našich končinách stojí aktuálně 7,19 €.

Zdroj: Čojetovpn.sk / Printscreen cena YouTube Premium zo Slovenska

Když si ale změníte IP adresu na Indii, tak předplatné si budete moci pořídit již od ₹129, tedy necelé 2€/měsíc. Jinými slovy, prostřednictvím změny místa, kde se nacházíte, můžete ušetřit na předplatném. Samozřejmě lokalitu místa, odkud se připojujete k internetu, změníme jen virtuálně a ne fyzicky.

Zdroj: Čojetovpn.sk / Printscreen po zmene IP adresy na Indiu

Mnohé VPN služby rovněž umožňují blokovat škodlivé stránky či reklamy na internetu. Také jednou z výhodou používání tohoto typu služeb je, že se umíte jejich prostřednictvím vyhnout útoku hackerů „man-in-the-middle“. Jedná se o typ útoku, kdy hacker sleduje vaši aktivitu a odchytává to, co děláte. Pomocí VPN ale šifrujete komunikaci na internetu. Data z vašeho zařízení odcházejí šifrována na server třetí strany, z něhož dále rovněž odcházejí zašifrovaná. Následně data přijímáte stejně zašifrovaná a ve vašem počítači dochází k jejich odšifrování.

Na co si dávat pozor při výběru VPN služby?

Jak jsme výše naznačili, tak každá VPN služba je jinou. Doporučujeme vám proto dívat se nejen po renomé poskytovatele či ceně, ale také po tom, zda nějakým způsobem neomezuje rychlost připojení, objem přenesených dat, a kde se nacházejí servery VPN služby. Rovněž vám doporučujeme dívat se po službách, které používají IPv6 protokol. Mnoho služeb totiž používá ještě zastaralý protokol IPv4. Rozdíl je v tom, že novější protokol poskytuje výrazně více IP adres, jejichž prostřednictvím můžete maskovat svou identitu na internetu. Samozřejmě není třeba zapomínat ani na šifrovací protokol, jaký služba používá. Doporučujeme vám zlatý standard šifrovací AES-256.

Pokračovat ve čtení
Mohlo by se vám také líbit...
Klikněte pro komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni Login

Zanechte odpověď

Zrušit odpověď na komentář

Více v VPN

Populární články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahoru