Spojit se s námi

RECENZE Surfshark VPN: Jak funguje a k čemu na všechno se dá využít?

Surfshark VPN

Recenze

RECENZE Surfshark VPN: Jak funguje a k čemu na všechno se dá využít?

Mezi uživateli internetu se stále více mluví o VPN službách. Důvodů, proč tomu tak je, je několik. Všechny ale mají společného jmenovatele, kterým je ochrana soukromí na internetu. V posledních letech jsme mohli být svědky mnoha kybernetických útoků, úniků dat, ale také špehování. Nemluv více o blokování stránek či obsahu na internetu. Prostřednictvím VPN služeb můžeme ale více problémům předejít.

V současnosti jednou z nejvíce rozmáhajících se VPN služeb, která nabírá na popularitě, je Surfshark VPN. Jak funguje a vyplatí se investovat přibližně 2€/měsíc za tuto službu? Dozvíte se níže.

Surfshark VPN: Recenze

Surfshark VPN můžeme používat jak v Android, či iOS smartphonu, tak v počítači. Mimo jiné lze službu používat i jako rozšíření v prohlížeči Edge, Chrome či Firefox. Doporučuji vám ale stáhnout si aplikaci. Důvodem je, že v případě rozšíření v prohlížeči, komunikace je šifrována pouze prostřednictvím prohlížeče. Pokud používáte aplikaci, tak veškerá komunikace prostřednictvím internetu je šifrována. Poté, co stáhnete aplikaci pro počítač, tak ta nabízí velmi intuitivní rozhraní. Jak můžete vidět níže, tak v nabídce máte k dispozici několik možností, jak můžete interagovat s aplikací. Jedná se konkrétně o Locations (umístění serveru), Static IP (statická IP), MultiHop či Quick Connect (rychlé připojení). Dostupné je také menu v boční liště, kterému se budeme věnovat později.

Zdroj: Cojetovpn.sk

Pomocí možnosti Location můžete měnit server, jehož prostřednictvím jste připojeni k internetu. Jedná se o vcelku chytrou funkci, pokud chcete přistupovat k obsahu, který je blokován ve vaší zemi. Samotné propojení z jedné země do druhé trvá pár vteřin. Rovněž nechybí ani možnost přidání zemí mezi vaše populární servery. Poté, co se připojíte k serveru, tak v pravé straně uvidíte poznámku „Connected“, tedy připojený. Mimochodem, pomocí možnosti Quick-connect, se připojíte k nejrychlejšímu serveru ve vašem okolí.

Zdroj: Cojetovpn.sk

„Ve svých dokumentech o zásadách Surfshark zdůrazňuje, že nezaznamenává adresy IP, historii procházení, množství použité šířky pásma, síťový provoz a dokonce ani časová razítka připojení.“

Surfshark VPN najdeš zde

V souvislosti s používáním Surfshark rovněž je třeba zmínit, že jej můžete používat současně na chytrém telefonu a také na počítači, případně i na jiném zařízení. Prozatím služba dokonce nelimituje počet zařízení, na kterém můžete využívat jeden účet ve stejném momentě.

MultiHop: Co je to?

Jedna z funkcí, která vyčnívá nad ostatními v porovnání s dalšími VPN službami, je MultiHop. Jedná se o funkci, která je schopna přesměrovat tok dat prostřednictvím dvou serverů. Můžeme tak mluvit o extra vrstvě ochrany. K dispozici máte několik kombinací serverů z různých států. Například: Velká Británie – Francie, Amerika – Nizozemsko, Německo – Polsko a podobně.

Zdroj: Cojetovpn.sk

Další funkce Surfshark

Jak jsme výše psali, tak k dispozici je i další menu. V něm naleznete dodatečné funkce. Například „Alert“. Jde o funkci, která vás upozorní na to, pokud se váš e-mail, přihlašovací údaje či údaje z bankovní karty byly hacklé. Funkci funguje na velmi jednoduchém principu. Poté, co si ji aktivujete, tak do aplikace vložíte údaj, který chcete sledovat. Pokud se později objeví při nějakém úniku dat (který je znám), tak vás na to aplikace upozorní.

Zdroj: Cojetovpn.sk

Aplikace k dispozici nabízí i další nástroje, například antivirus, či soukromé vyhledávání na internetu, aniž by algoritmy braly v úvahu vaši minulou aktivitu. V rámci aplikace naleznete i další zajímavé funkce, které mohou být pro mnohé lákadlem. Může jít například o blokování reklamy na webu či blokování sledovačů. Také nechybí ani funkce, jejímž prostřednictvím se umíte schovat před ostatními zařízeními, která jsou připojena ke stejné LAN síti, či možnost automatické změny IP adresy, aniž by vás odhlásilo z internetu.

Zdroj: Cojetovpn.sk

Mimochodem, v aplikaci naleznete také funkci Whitelister. Jedná se o nástroj pro rozdělené tunelování, který vám umožňuje rozhodnout, které aplikace a webové stránky používají připojení VPN. Mnoho VPN společností nabízí doplňky k základnímu předplatnému. NordVPN a další poskytují soukromé, statické IP adresy, které jsou užitečné vždy, když zjistíte, že je vaše připojení VPN zablokováno. Surfshark nenabízí vyhrazené adresy IP, ale umožňuje zákazníkům bezplatný přístup ke statickým serverům. Každý, kdo používá statický server Surfshark, sdílí IP adresu se všemi ostatními, kteří používají stejný server. K této funkci se dostanete prostřednictvím karty Static IP.

Rychlost přenosu dat

Samozřejmě, jednou ze základních otázek při koupi VPN služeb, kterou byste si měli zodpovědět je, zda VPN služba omezuje přenosové rychlosti. Surfshark tvrdí, že ne. Můžeme potvrdit, že při připojení se do sousedního státu, jsme se nesetkali s omezením rychlosti. Stejně tak ping (odezva) byl prakticky identický, jako když se připojujeme k internetu bez použití VPN.

Zdroj: Cojetovpn.sk

V souvislosti s rychlostí a objemem přenesených dat musíme uvést, že internetové připojení je zároveň i stabilním, což nás mile překvapilo. Nedocházelo tedy k výpadkům internetu či sekání.

Třeba ale říci, že s přibývajícími kilometry, přibývá i ping. U některých serverů se můžete setkat is poklesem rychlosti internetu. Zatímco odezva napříč Evropou je prakticky od 20 do 50 milisekund, tak po připojení se například přes server v Americe, může být i přes 150 či 200 milisekund. Výrazně propady rychlosti internetu jsme zaznamenali po připojení se na servery v zemích, kde je obecně infrastruktura horší. Například poté, co jsme se připojili na server v Andoru, tak sice ping byl kolem 100 milisekund, tak rychlost internetu se propadla pod 13 Mbps.

Zdroj: Cojetovpn.sk

Řekněme si ale upřímně, kolikrát jste potřebovali, zda budete potřebovat připojit se přes server v zemi mimo Evropskou unii nebo s hůře vybavenou technickou infrastrukturou? Mnohdy ne. Mimochodem, Surfshark se chlubí tím, že celkem disponuje více než 3200 servery napříč 63 zeměmi světa. Jednou z dalších častých otázek, při koupi VPN služeb by mělo být, zda poskytovatel omezuje objem povolených přenesených dat. V případě Surfshark se nebudete muset omezovat. Můžete přenést tolik dat, jak budete potřebovat. Můžete tak klidně sledovat filmy, seriály a videa, která u nás nejsou dostupná. Mimochodem, tok dat je šifrován pomocí šifrovacího standardu AES-256.

K čemu všechno můžete využít VPN?

Využití VPN je poměrně široké. Obecně VPN služby fungují na to, abychom zamaskovali svou IP adresu a tím i aktivitu na internetu. Má ale tento typ služeb i jiné využití? Veruže ano, má. Například pomocí změny vaší IP adresy umíte změnit cenu více produktů a služeb. Takový YouTube Premium v ​​našich končinách aktuálně stojí přes 7€/měsíc, ale poté, co si změníte IP adresu na Indii, tak si jej můžete zakoupit již za 2€/měsíc.

Můžete přistupovat ke zakázanému obsahu

Rovněž pomocí VPN můžete přistupovat k obsahu, který je ve vaší zemi zakázán. Nemusí jít přitom jen o cenzuru jako takovou. Mnohé video platformy nemohou streamovat obsah mimo země, na které jim to povoluje licence. Případně televize nemohou zpřístupňovat obsah třetích stran mimo svou domovskou zemi. I zde můžete využít VPN, abyste před provozovatelem služby deklaroval, že přistupujete k jeho stránce z povoleného regionu.

Vyšší bezpečnost při surfování na přes veřejné Wi-Fi

Využíváte veřejné Wi-Fi sítě? Věděli jste, že provozovatelé těchto sítí mohou potenciálně sledovat vaši aktivitu? Jedná se o typ útoku man-in-the-middle, tedy muž uprostřed. V tomto případě pomocí VPN služeb umíte šifrovat vaši komunikaci a tím pádem se vyhnete možnému špehování.

Vyplatí se Surfshark VPN?

Jak jsme v úvodu uvedli, tak Surfshark je placenou službou. Měsíční poplatek za využívání VPN ale není velký, jak byste si mohli myslet. Stojí totiž kolem 2€/měsíc za podmínky, že si ho předplatíte na delší časové období. Jinými slovy, stojí jako jedna bageta, což není vůbec moc.

Surfshark VPN najdeš zde

Surfshark neomezuje rychlost přenosu dat a ani objem přenesených dat. Rovněž nabízí i mnoho dodatečných funkcí. K dispozici máte i servery napříč 60 zeměmi. Můžeme tak vřele doporučovat službu, neprohloupíte.

Klikněte pro komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni Login

Zanechte odpověď

Zrušit odpověď na komentář

Více v Recenze

Populární články

Zo sveta IT

Vedelisteže.sk

Zo sveta mobilov

Nahoru